Přihlašte se pro vkládání článků, fotogalerií a vstup do diskuse.
Log in

Léčba obecně

Léčení PEC začíná již bezprostředně po narození. Nejvhodnějším "zlatým" obdobím pro zahájení léčby je věk do tří týdnů, kdy vazivové kontrahované struktury jsou poddajné vlivem mateřských hormonů a lze je prodloužit.

Součástí léčení je i pasivní cvičení nožky a stimulace svalové aktivity k dosažení svalové rovnováhy, která přispívá k udržení tvaru nožky. Toto doléčení provádějí rodiče.

Konzervativní léčení
Konzervativní léčení PEC spočívá v manipulačním léčení a redresním sádrování,  po němž následuje cvičení a nošení dlah. Ve většině případu však toto samotné nestačí a přistupuje se i k protnutí Achillových šlach, jenž umožňuje lepší korekci postavení nohy.

Manipulační  léčení
Manipulační léčení deformity PEC je založeno na vrozených vlastnostech pojivové tkáně, chrupavek a kostí, které reagují na správně provedené mechanické stimuly postupnou redukcí deformity. Vazy, pojivová pouzdra a šlachy se díky jemné manipulaci napínají. Po každé manipulaci je aplikován sádrový obvaz, který pomůže dosažené změny zafixovat. Špatně postavené kosti se tak postupně přetáčejí do správné pozice, přičemž se zároveň odpovídajícím způsobem modelují povrchy (tvary) kloubů. Po dvou měsících manipulací a sádrování se nohy mohou jevit poněkud přetočené zase na opačnou stranu. Po dalších několika týdnech v dlahách by ale už měly vypadat normálně.

Správná manipulace je podmíněna hlubokou znalostí anatomie a kinematiky normální nohy, jakož i odchylného směrování nártových kostí při PEC. Špatně provedené manipulace by PEC deformitu spíše zkomplikovala. Toto neoperační léčení má lepší výsledky, je-li zahájeno několik dnů, maximálně týdnů, po narození, ortoped dobře rozumí povaze deformity a má již zručnost a zkušenosti s manipulacemi i sádrováním.

Sádrování
První sádry by měly být naloženy nejdéle ve stáří jednoho týdne dítěte. Noha je v tu dobu ještě velice dobře manipulovatelná, později se s ní pracuje hůře. Po naložení sádrového obvazu je nenásilně korigováno postavení nožky. Postupně je tak dosaženo maximálního možného výsledku. Korekce a výměna sáder se provádí z počátku v intervalech 48 hodin.

11Po pěti výměnách sáder, tedy cca po deseti dnech, následuje sádrování s výměnami po 5-7 dnech. Provádějí se min. čtyři výměny sáder, ale je možno přidat i více, je-li třeba, zvláště u rigidnějších typů.

Po první sérii sáder se zvažuje tenotomie Achillovy šlachy, pokud není opodstatněná, přistupuje se k aplikaci Denis-Browneových dlah. Při recidivě vady lze znovu sádrovat. Obvykle stačí menší počet sáder, než při první sérii.


Pozn.: Výše uvedených deset dní sádrování je dítě spolu s matkou hospitalizováno. V pravidelných intervalech je kontrolováno prokrvení končetin, případné otoky a otlaky. První korekci děti zvládají zpravidla hůře. Každé dítě je však jiné. Jsou i případy, kdy dítě celé martyrium prospí. V naprosté většině případů se snášenlivost sádry od sáder lepší.