Přihlašte se pro vkládání článků, fotogalerií a vstup do diskuse.
Log in

Rady a tipy pro rodiče

 

Dokumentace

         Focení miminka

 

Sádrování

         Omytí nožiček

         Promazání

         Náhradní oblečení

         Dudlík nebo jídlo při sádrování

         Převážení miminka

 

Péče doma

         Prokrvení prstíků

         Podkládání

         Čistá a suchá sádra

         Okraje sádry

         Koupání

         Polohování v postýlce    

         Oblečení

 

Příspěvky od pojišťovny

         Cestovné na sádrování a kontroly

         Úhrada Denis-Browneových dlah

         Příspěvky na ortopedickou obuv

         Lázeňská péče a léčebny

        

 

 

 DOKUMENTACE

 Nožky miminka se zasádrují velmi brzy po porodu a už nikdy nebudou vypadat tak, jako těsně po narození, proto si je po porodu (i v průběhu léčby) vyfoťte. V budoucnu velmi oceníte možnost zhodnocení dosaženého pokroku a tím i úspěšnosti léčby. Ideální je fotit nožičky vždy ve stejných polohách a proti tmavému podkladu (např. podlaze).

  

 SÁDROVÁNÍ

Při výměně sáder v nemocnici trvejte na omytí nožek, hlavně mezi prstíky. Vyhnete se tak zapaření prstíků, vytvoření zapáchajících žmokům mezi nimi atd. V některých nemocnicích personál spěchá, ale nenechte se odradit a vždy si na mytí dejte záležet, i kdyby to mělo být na WC. V některých nemocnicích je umytí nožiček naopak samozřejmostí, na pražské Bulovce Vám dokonce umožní celkovou koupel dítěte.

  

Nožky je při přesádrování dobré také promazat krémem, olejíčkem apod. Avšak ne každý lékař s tím souhlasí (někteří odmítnou pro to, aby jim nožka neklouzala). Nožičky se mohou sádrovat  na miminko bez pleny. Zaschlá sádra se z citlivé pokožky okolí přirození miminka neodstraňuje moc dobře. Velmi pomáhá pokožku těchto partií před výměnou sáder promastit. Kapky sádry pak nepřischnou a odstraňují se snadno.

  

Při přesádrování počítejte s tím, že to je „mokrá a špinavá práce“. Mimi bude pravděpodobně pocákané sádrou, Vy možná též. Připravte si pro mimi dostatek náhradního oblečení, a třeba i papírové utěrky, abyste během sádrování mohly kolem mimi udržovat sucho a čisto a nemuseli žádat o každý kousek ubrousku (přístup se opravdu liší nemocnice od nemocnice).

  

Některá miminka sádrování snášejí dost špatně. Pomůže dudlík nebo jídlo - stříkačka či lahvička s odstříkaným mlékem nebo s umělou výživou… Pití přímo během sádrování malá miminka uklidní. Vlastní sádrování není bolestivé. Miminkům spíš vadí, že se děje něco nezvyklého. Sádra při tuhnutí není studená, ale naopak hřeje. Mimi se proto po sádrování rychle uklidní a usne.

  

Jestliže máte drobné miminko, nebo podezření na špatné přibírání, nechte si ho při přesádrování převážit!!! Opět platí jiný kraj jiný mrav – na Bulovce je dětská váha na sádrovně samozřejmostí, jinde si budete muset o zvážení sama požádat nebo si ho zajistit na jiném oddělení nemocnice. Někde umožní odnést si sundanou sádru, pak je potřeba mimi zvážit u pediatra před odjezdem na přisádrování a pak zvážit sundanou sádru a údaj odečíst od původně zjištěné váhy miminka. Hlídat váhu je opravdu důležité, vyhnete se tím velkým problémům s možnými nedostatečnými přírůstky, případně se špatným rozjezdem kojení.

 

 PÉČE DOMA

V prvních hodinách po zasádrování hlídejte prokrvení prstíků, sádra nesmí být příliš těsná. Prsty nesmí být ani bílé ani modré ani fialové. Mají být růžové, při lehkém zmáčknutí bílé, a pak musí hned zas zrůžovět. A při správném zasádrování by měly být vidět všechny prstíky, jeden vedle druhého, i malíček. Prsty nemají být nijak zkřížené. Jestliže máte podezření na špatné prokrvení, okamžitě kontaktujte nemocnici. Prokrvení se taky pozná podle teploty prstíků, nesmí být studené (i když pod novýma mokrýma sádrama studené samozřejmě jsou, než začne sádra schnout). Teplota prstíků se nejlíp pozná, když se na prstíčky přiloží rty.

  

Zasádrované nožky podkládejte srolovaným ručníkem, dečkou, nebo polštářkem. I v kočárku. Prý se tak snižuje tlak na patičku v sádře a vůbec jsou podložené nožky v mnohem přirozenější poloze. Možná tím také zabráníte vystoupení pupíčku a pupeční kýle.

  

Sádru udržujte suchou a čistou. Okraje plínky je dobré zasunout pod okraj sádry. Když se sádra ušpiní od stolice nebo jiných nečistot, lze to očistit lehce navlhčenou handřičkou. Když miminko sádru počůrá – nechat uschnout. Snažte se zabránit vniknutí moči nebo stolice pod sádru, mohou se pod ní udělat puchýře, nebo jiné problémy.

  

Vyčuhující vatu na horním okraji sádry neodstraňujte – chrání mimi před odřením. Pokud se vám zdá některý okraj sádry ostrý, místo opilujte pilníčkem na nehty a podložte vatou (nutno při zašpinění měnit).

  

Místo koupání mimi otírejte navlčenou žínkou, vatovým tampónem… Jestliže máte šikovného pomocníka, napusťte do vaničky vody jen na dno. Pomocník drží sádry nad vodou, Vy koupete. Pokud si ale nejste úplně jistí, koupání raději odložte, nemusíte mít strach. Nejde o dlouhou dobu a kůži miminka se vůbec nic nestane. Příjemné chvíle u koupání si užijete po sundání sáder.

  

Důsledně hlídejte polohování v postýlce. Skoro všechna mimina s PEC jsou v prvním půlroce nošením sáder nějak poznamenaná (různý lehčí asymetrie), co se týče tělesného vývoje. Asymetrie, držení těla a hlavičky, se srovnává rehabilitací. Proto radíme důsledně prcka polohovat v postýlce, abyste na něj mluvili a přistupovali k němu jednou z jedné, podruhé z druhé strany. Každý den (nebo týden) strany střídáme a bráníme tak stavu, kdy mimi leží stále ve stejné poloze, kouká na rodiče a na pověšené hračky stále na jednu stranu, natahuje se na ně stále jednou rukou apod.

  

S oblečením velké problémy nejsou... Brzy zjistíte, zda Vám lépe vyhovují ustřižené dupačky, nebo tepláčky do pasu, s patenty v rozkroku nebo bez. Když koupíte větší dupačky, oblečete je i na sádry. Také není problém sehnat dupačky bez ťapek. Na spaní se velmi osvědčily spací pytlíky. Když dítě malinko povyroste a je ve spaní aktivnější, nemůže bouchat sádrami nebo dlažkami do boků postýlky a spí klidněji.

 

 Příspěvky od pojišťovny  

Dětský lékař vystaví pro miminko tzv. cesťák, na kterém přesně vypíše lékařské zařízení a který nechají rodiče potvrdit při každé návštěvě nemocnice při přesádrování nebo jiné kontrole. Po jeho celém vyplnění (je na určen na několik návštěv) se cesťák odevzdá na pojišťovnu a ta  následně cestovné proplatí. Cestovné může být propláceno u malých miminek např. i k jízdám na rehabilitaci.

  

Po ukončení sádrování dostává dítě Denis-Browneovy dlahy.  dennis-browneovy_dlahy_a-orto_zlin

Na ty vystavuje poukaz ortoped a pojišťovna je zcela hradí. Úhrada se neztahuje na  objednání dlah u Johna Mitchella ve Velké Británii.

  

Úspěšně vyléčené dítě nemusí nosit ortopedickou obuv. Pokud lékař nošení obuvi doporučí a vypíše na boty poukaz, přispívá pojišťovna 1000,- Kč a to 3x v roce.

  

Dítě s pes equinovarus má nárok na lázeňskou péči nebo pobyt v léčebně a to 2x ročně, a to bez ohledu na to, jaké léčbě či operacím se dítě v minulosti podrobilo.  Lázně vypisuje ortoped nebo dětský lékař.